Menu Zamknij

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE

Szanowne Tkaczki i Tkacze, a także Przyjaciele Tkaczy!

Pasja i zaangażowanie wielu osób sprawiły, że jesteśmy w szczególnym momencie dla naszego regionu.

Rękawice furmańskie i przestrzenne tkactwo mają szansę stać się wizytówką naszego regionu – rozsławić go w Polsce i nie tylko.

Wszystko dzięki wieloletnim staraniom wielu osób, które przejęły umiejętność tkania od mistrza ś.p. Michała Nakielskiego, a następnie przekazały ją kolejnym, a także wielu miłośnikom lokalnego dziedzictwa kulturowego!

W ostatnim roku działo się szczególnie wiele w tym temacie. Niemalże wszystkie media mówiły o rękawicach furmańskich z regionu Piwnicznej. Stały się one rozpoznawalne na jarmarkach i imprezach folklorystycznych. Coraz więcej osób (nie tylko z naszego regionu) chce nauczyć się tkać. Kolejne osoby przypominają sobie, że kiedyś w ich domach rodzice lub dziadkowie też tkali. I wreszcie coraz więcej osób w całej Polsce chce nosić tkane rękawice furmańskie, czapki i nie tylko.

Ale najważniejszą rzeczą  jest to, że przestrzenne tkactwo jest częścią bogatej kultury Górali Nadpopradzkich i elementem, który może pomóc zbudować miłość do tradycji i tożsamość kulturową następnych pokoleń.

Staraniem Towarzystwa Miłośników Piwnicznej obecnie realizowany jest projekt dla instruktorów „Mistrz tradycji” finansowy przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wkrótce ruszy kolejny „Rękawice furmańskie – z tradycją ku przyszłości” finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, którego zadaniem jest szeroka promocja tej niezwykłej, unikatowej tradycji tkackiej.

W ramach tego projektu powstanie „Piwniczański szlak tkaczy rękawic furmańskich” oznakowany tabliczkami, a także opracowana zostanie publikacja opisujące tradycję tkacką i prezentująca współczesnych tkaczy. 

Warto porozmawiać wspólnie o tych planach dlatego zapraszamy wszystkich tkaczy na spotkanie, które odbędzie się 15 września, godz. 16.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Piwnicznej.

Przedstawimy na nim to, co możemy zrobić w ramach realizowanych projektów. Mamy również nadzieję, że wypracujemy wspólne działania na przyszłość.

Chcemy porozmawiać także o działaniach jakie podjęliśmy i planujemy podjąć w związku z wpisaniem rękawic furmańskich na Krajową lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Łącząc nasze siły, kompetencje i pasję wspólnie możemy wypromować rękawice furmańskie jako wizytówkę Górali Nadpopradzkich, co może wiele zmienić w postrzeganiu naszego regionu w Polsce i nie tylko!

Zaproszenie wysyłamy do wszystkich znanych nam osób związanych z przestrzennym tkactwem. Jeśli są jeszcze inne osoby, do których nie udało nam się dotrzeć, to bardzo prosimy o przekazanie tego zaproszenia!

Serdecznie zapraszamy wszystkich Tkaczy i przyjaciół Tkaczy!

Do zobaczenia.